Sprawdź opinie o nas !
 
Promocje
Zestaw interaktywny ABSOLWENT
Zestaw interaktywny ABSOLWENT
5 249,00 zł 4 999,00 zł 4 267,48 zł 4 064,23 zł
szt.
Produkt dnia
Tablica suchościeralna 90x60cm, rama drewniana
Tablica suchościeralna 90x60cm, rama drewniana
49,00 zł 39,84 zł
szt.
Uchwyt ścienny do projektora 85-135cm
Uchwyt ścienny do projektora 85-135cm
169,00 zł 137,40 zł
szt.
Ekran NOBO Wall 175x132
Ekran NOBO Wall 175x132
379,00 zł 308,13 zł
szt.
Ekran AVTek Cinema 240
Ekran AVTek Cinema 240
439,00 zł 356,91 zł
szt.
Zestaw interaktywny ŻAK
Zestaw interaktywny ŻAK
5 635,00 zł 4 581,30 zł
szt.
Tablica BIAŁA suchościeralna tryptyk 120x90cm
Tablica BIAŁA suchościeralna tryptyk 120x90cm
575,00 zł 467,48 zł
szt.
Monitor interaktywny vs. tablica interaktywna

      Niemal w każdej szkole znajduje się już przynajmniej jedna tablica interaktywna, więc praktycznie każdy nauczyciel miał już z nią do czynienia, a przynajmniej znana jest mu jej zasad działania. W skrócie jest to ekran dotykowy, na którego powierzchni obraz wyświetlany jest za pomocą projektora. Całością "zarządza" komputer, do którego te dwa urządzenia muszą być podłączone. Na komputerze też są zainstalowane sterowniki do tablicy, a także oprogramowanie interaktywne, pozwalające w pełni wykorzystać możliwości takiego zestawu. Czym zatem jest monitor interaktywny? W poniższym artykule postaram się odpowiedzieć na to pytanie oraz wskazać podstawowe różnice pomiędzy tymi urządzeniami, a także wskazać zalety i wady, które mogą się ujawnić podczas ich użytkowania.

 

Porównanie sposobów montażu tablicy i monitora interaktywnego

 

 

 

Czym jest monitor interaktywny?

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że to taka tablica interaktywna bez projektora. W tym stwierdzeniu ukryta jest podstawowa różnica pomiędzy tymi dwoma urządzeniami. Chodzi mianowicie o sposób wyświetlania obrazu. W przypadku klasycznej tablicy interaktywnej obraz wyświetlany jest na jej powierzchni światłem odbitym rzucanym przez projektor. W przypadku monitora interaktywnego obraz wyświetlany jest przez matrycę LCD z podświetlaniem LED, która jest umieszczona w jego obudowie. Tutaj ujawniają się pierwsze zalety monitorów. Po pierwsze obraz z monitora jest wyraźniejszy (szczególnie różnica ta jest widoczna przy znacznym naświetleniu sali/klasy) i przeważnie ma lepszą rozdzielczość (standard w monitorach to Full HD 1.920x1.080 natomiast w wykorzystywane z tablicami projektory mają przeważnie rozdzielczości XGA 1.024x768 lub WXGA 1.280x800). Po drugie w monitorach interaktywnych został wyeliminowany "efekt cienia" rzucanego przez osobę stojącą przed urządzeniem (w przypadku tablicy osoba ta zasłaniała część obrazu rzucanego przez projektor), a światło z projektora nie oślepia tej osoby, kiedy ta obróci się przodem do sali/klasy.

 

 

fot. Monitor interaktywny AVTek Touchscreen PRO 55 w akcji

 

Możliwość pracy bez komputera

Większość oferowanych przez nas monitorów interaktywnych posiada wbudowany system operacyjny oparty na Androidzie. Pozwala to w pewnym stopniu na pracę z urządzeniem bez podłączonego komputera. Jednym z takich monitorów jest AVtek Touchscreen PRO 65. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że system ten nie zastępuje komputera w pełni, ale daje dostęp do wybranych funkcjonalności. System operacyjny powyższego monitora AVtek'a posiada wbudowane m.in. takie funkcje jak:

- tryb tablicy białej - po monitorze możemy pisać jak po tablicy suchościeralnej za pomocą dołączonych pisaków, albo palca. Aplikacja pozwala także m.in. na wstawienia figur geometrycznych czy zdjęc,

- odtwarzacz multimedialny - bezpośrednio z pamięci zewnętrznej (np. pendrive) podłączonej do gniazda USB możemy odtwarzać filmy, zdjęcia czy muzykę. Monitor posiada także przeglądarkę plików MS Office (Word, Excel, PowerPoint itp.) oraz PDF,

- przeglądarka stron WWW - po podłączeniu monitora do internetu możemy przeglądać na nim strony WWW. Standardowo podłączenie odbywa się za pomocą kabla (w opcji poprzez Wifi),

- tryb wizualizera - po podłączeniu kamery dokumentowej (wizualizera) kablem USB możemy za pomocą specjalnej aplikacji wyświetlać z niej obraz.

 

 

 

 

Łatwość instalacji

Tutaj niekwestionowanie wygrywa monitor interaktywny. W przypadku tablicy interaktywnej do jej poprawnego działania konieczne jest wykonanie odpowiedniej instalacji. Trzeba powiesić tablicę na ścianie, a także uchwyt do projektora i przykręcić do niego projektor. Niezbędne jest także poprowadzenie kabli do projektora i tablicy. Następnie także trzeba dokonać kalibracji obrazu z tablicą, a także dotyku. Oczywiście mówimy tutaj o sytuacji kiedy wieszamy tablicę na ścianie, a nie na statywie na kółkach, ale jest to zdecydowana większość przypadków. W odniesieniu do monitora cała instalacja sprowadza się do powieszenia go na ścianie i podłączeniu do prądu. Ewentualnie trzeba go podłączyć kablami do komputera, ale warto tutaj wspomnieć o możliwości zakupu monitora z wbudowanym komputerem OPS (np. AVtek Touchscreen PRO 65 z komputerem). Wtedy i ta konieczność odpada. Dzięki temu otrzymujemy całkowicie kompletne urządzenie, które wystarczy podłączyć jedynie do prądu.

 

 Ceny zakupu i koszty eksploatacji

Jeśli chodzi o ceny zakupu to na chwilę obecną tańszym rozwiązaniem jest zakup zestawu z tablicą interaktywną, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę produkty o zbliżonej wielkości powierzchni roboczej. Warto jednak pamiętać, że szkoły i inne jednostki edukacyjne mogą nabywać monitory interaktywne ze stawką VAT 0% (w odróżnieniu od tablic), a ceny tych produktów systematycznie maleją. Dodatkowo urządzenia te mają wbudowane głośniki, co w przypadku tablic generuje dodatkowe koszty zakupu.

 

 

 

fot. Szkoły mogą kupować monitory interaktywne ze stawką VAT 0%

 

Sytuacja odwraca się jednak jeśli chodzi o koszty eksploatacji. Po pierwsze monitor interaktywny jest urządzeniem praktyczniej bezobsługowym. Nie wymaga konserwacji, wymiany filtrów czy lampy (koszt rzędu 600-1200zł). Żywotność panelu LCD określona jest na 30.000h, co zapewnia ok. 15 lat pracy w szkole. Lampę w projektorze należy wymieniać co ok. 3-6tys. h.

 

 Co zatem wybrać?

Naszym zdaniem jeśli budżet nam na to pozwala to zdecydowanie monitor interaktywny będzie lepszym rozwiązaniem, nawet kosztem mniejszej wielkości. Jest to urządzenie nowocześniejsze, wygodniejsze w montażu i użytkowaniu, oferujące większą funkcjonalność, a także generujące mniejsze koszty eksploatacji. Jeśli jednak zależy nam na dużej powierzchni roboczej, a przy tym mamy ograniczony budżet to w tym przypadku zestaw z tablicą interaktywną na pewno dobrze się sprawdzi.

 

Zestawienie zalet i wad

Najważniejsze zalety monitora interaktywnego LED w porównaniu z tradycyjną tablicą interaktywną:

 

Monitor interaktywny Tradycyjna tablica interaktywna z projektorem
- żywotność panelu LED Lcd 20.000-30.000h - żywotność lampy projektora - 3.000-5.000h
- brak "efektu cienia" - "efekt cienia" rzucanego przez osobę stojącą przed tablicą
- brak oślepiania światłem projektora - oślepianie światłem osoby stojącej przed tablicą
- możliwość pracy bez komputera - do pracy niezbędny jest komputer i projektor
- urządzenie bezobsługowe - konieczność serwisowania (filtry i lampa w projektorze)
- niższe koszty eksploatacji
- wysokie koszty eksploatacji
 - łatwość instalacji, wystarczy tylko powiesić i podłączyć zasilanie (wpiąć kabel do gniazdka)  - konieczność wykonania instalacji (uchwyt do projektora, kable itp.) i kalibracji obrazu
- wyższa cena zakupu
- niska cena
- mniejsza powierzchnia (przy porównywalnej cenie)
- większa powierzchnia

 

 Jeśli chcieliby Państwo zobaczyć "na żywo" monitor interaktywny w działaniu to zapraszamy do kontaktu:

sklep@prezentacyjne.pl

lub

tel. 668 133 416

 

Oferujemy bezpłatną prezentację monitora w naszej siedzibie lub u klienta (szczegóły po kontakcie).

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl